8 Temmuz 2007 Pazar

ARSIZ ERKEK GAZETECILER

Türkiye’deki gazetelerin internet siteleriyle, Amerikan gazetelerinin internet siteleri arasında pek çok fark var. Farklar arasındaki en büyük fark ise çıplaklık farkı. İste bu fark, benim gibi Amerika’da yasayan Türkiyeliler’e bazen zor anlar yaşatabiliyor.

Burada, laptopunuzu yanınıza alıp kütüphaneye, parka (Bazı park alanlarında ücretsiz internet baglantısı var.) ve cafeteryaya gider, internete girer, istediğiniz şeyleri okur, dinler ya da izlersiniz. Ancak Türk gazetelerinin sitelerine girerken ayağınızı biraz denk almanız gerekiyor. Çünkü yanlış anlaşılabilir, hakkınızda şikayette bulunulabilir, kütüphaneden kovulabilirsiniz. Nedeni ise çıplaklık farkı.

Bu farkın ne gibi sonuçlar doğurabildiğini daha iyi anlatmak için başımdan geçen bir olayı aktarmak istiyorum: Birleşmis Milletler’de çalıştığım süre içinde her sabah ofise geldiğimde, önce New York Times’a, daha sonra da Türkiye gazetelerinin web sayfalarına girip haberlere kısaca göz atardım. Bir gün amirimden nazik bir uyarı aldım; erotik içerikli web sayfallarına girmeme hususunda… Girdiğim site Hürriyet’ti. O’na Hürriyet’in Türkiye’nin en köklü ve ciddiye alınan gazetesi olduğunu anlatmaya çaliştım ama inandı mı bilmiyorum. Ondan sonra da bu gazetenin internet sitesine ofis içinde bir daha hiç girmedim. Nedeni yine çıplaklık farkıydı. Çünkü her yana dağılan çıplak kadın resimleri bu yayın organına erotik bir internet sitesi görünümü kazandırıyordu. Bu vaziyeti yaratan ise, basında nüfusca çoğunluk olan, abazalıgı başına vurmus arsız erkek gazeteciler. Bu erkekler hem bunu yapıp hem de birlikte çalıstıkları kadın meslektaşlarının yüzüne nasıl bakıyorlar anlamak güç.

İşte bu çıplaklık farkını nihayet ortadan kaldırdığı için Fatih Çekirge’yi tebrik ediyorum. Çekirge, bir süredir Hürriyet internet’in yayın yönetmenliğini yapıyor. O ve ekibi, geçenlerde bir karar alarak, sayfalarında bundan böyle çıplak kadın resimlerine yer vermeyeceklerini açıkladılar. Aslında bu sonuca biraz da zorunluluk nedeniyle gelindi. Medyatava.com’un haberine göre, “Gazetenin internet sitesi çıplak kadın galerilerini yayınlamaya devam ederse, özellikle çocukların bilgisayarlarını koruyan filtreleme programları, koruma kalkanı içine Hürriyet.com.tr'yi de alacaktı.”

Hangi nedenle olursa olsun, Çekirge, zorunluluktan da olsa son derece cesur bir girişime imza attı ve Hürriyet’in internet sitesini, çıplak kadın fotoğfraflarından kurtardı.

Eminim Çekirge’nin önerdiği gibi diğer gazete siteleri, bilhassa Milliyet İnternet bu büyük adımı takib eder. Çıplak kadın ya da erkek resimleri görmek isteyenler için tonca web sitesi var, Bunun için Hürriyet, Milliyet ya da bir diğer gazetenin internet sitesine girmeye gerek yok.


Ayrıca isini ciddiye alan reklamcıların da bu konuda yayıncılara baskı yapmaları gerekiyor, erotizmle traj yükseltmeye çalışan haber sitelerine pirim verillmemeli.
Çünkü erotizm için bir gazetenin sitesine giren ziyaretci, reklamcı için doğru tüketici değildir. Reklamcı, reklamını sahici gazete okuru ile buluşturmak için o siteyi kullaniyordur, çıplak kadın fotoğrafı görmek isteyenler için değil.

Kaldıki erotizmin traj yükselttiği de kuşkuludur…
İnternet ölçüm sirketi Alexa’ya göre Türkçe dilindeki haber siteleri sıralamasında önce Milliyet (Genel siralamada 3.) sonra Hürriyet (Genel sıralamada 4.) ve hemen ardından da haber7.com (Genel sıralamada 7.) geliyor. Haber7’nin sitesinde bir tek erotik fotoğraf göremezsiniz. Sadece yaptıkları habercilikle bu noktadalar.

Çekirge’den beklediğim bir diğer örnek girişim ise “okur yorumları”nda nefret, ve ırkçı temalı yorumları ayıklayacak bir sistem geliştirmesi.

Dünyadaki bütün ciddi web siteleri, yorum eklemek isteyen ziyaretçilerin önüne bir şartname koyuyor ve oradaki şartları kabul ettiğiniz vakit sizin sitelerine yorum eklemenize izin veriyorlar. Hürriyet’in okur yorumları konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü etkili bir yayın organı ve O sitede, tüyleri diken diken edici türden, korkunç yorumlar görüyorum ve bu tür yorumların nasıl yayınlandığına da hayret ediyorum.

Demokratik bir konuşma ve görüş belirtme platformunda uyulması gereken esas kurallar vardır, aksi halde insanların birbirini kırmasına, örselemesine, haksızlık yapmasına izin verirsiniz ya da aracı olursunuz.

Benim çok kullandığim. Elite Trader adlı İngilizce bir site var. Saygın bir site ve daha çok finans dünyasından insanlarca takip ediliyor. Sitedeki forumlara katılmak ve görüş belirtmek için size sunulan bir şartnameyi kabul etmeniz yeterli. Bu şartnamenin bir bölümü aynen şöyle:

Üylelik için, aşağıdaki ilkelere uygun yorumlar yapacağınızı kabul etmeniz gerekiyor:

1. Aşırı, kaba ve küfürlü sözler sarfedilmemesi...

2. Aşırı derecede asağılayıcı, başkalarının veya başkasının özel yaşamına karşı saldırgan, adaletsiz, taciz edici, bezdirici, karalayıcı, iftiracı, yanıltıcı, sahte, haksız ve seksuel içerikli açik sacik açıklamalar yapılmaması.

3. İnsanların dinlerine, ırklarına, fiziki görünümlerine, cinslerine, cinsel kimliklerine (Gay ya da lezbiyen), yaşlarına ve etnik kimliklerine dayanarak onların haysiyetini zedelememek... Onları kelimelerle linç etmeye çalısmamak...


Diliyorum yukarıdaki ilkelere sadece yorum yapmak isteyen internet gazetesi okurları değil, gazetecilerin bizzat kendisi de uyar...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

#navbar-iframe { height: 0px; }