7 Temmuz 2007 Cumartesi

KISA KISA

Gazeteci valiye gönül verirse...

Geçen Haziran ayının sekizinde saat 4 sıralarında, Los Angeles’ın 54 yaşındaki Belediye Başkanı Antonio Villaraigosa’nın, 20 yıllık eşinden ayrılacağı açıklandı. Bu gelişmeden 2 saat sonra ise İspanyolca yayın yapan Telemundo adlı televizyon kuruluşunun muhabir spikerlerinden 35 yaşindaki Mirthala Salinas, gelişmeleri televizyondan sıcağı sıcağına duyurdu.

Herkes boşanmaya neden olan kadını merak ederken, kimse bu kadının aslında olayı televizyondan duyuran spikerin ta kendisi olduğunu akıl edemedi tabii...

Ancak spiker ve belediye başkanı arasındaki aşk ilişkisi çok geçmeden açığa çıktı. Bunun üzerine ise Telemundo televizyonu bir iç inceleme başlattı. İncelemede, gazetecilik etiğinin ihlal edilip edilmediği araştırılıyor. Kuruluşun sözcüsü, yaptıği açıklamada, mükemmeliyetçi gazeteciliği ilke edinmiş bir kurum olduklarını ve bu nedenle durumu incelemeye aldıklarını belirtti. Aynı yetkili, yapılan mesleki soruşturmayı, kişisel yaşama ve gazetecilik ilkelerine saygı çerçevesinde yürüttüklerini de sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.

Poynter adlı enstitünün etik kurulu başkanı ise spikerin belediye başkanı ile ilgili yapılan haberleri ne ölçüde etkilediği konusunun, tarafsız bir uzman tarafından araştırılmasını talep etti.

Çenesini kapatamayan spiker!

Amerika, bir çok ırktan ve dinden insanın bir arada yaşadığı bir ülke ve bu ülkede İngilizcenin yanı sıra, yüzlerce farklı dil konuşuluyor. Bu nedenle, çalıştığınız işyerinde sözü geçen konularda konusurken, dilinize, davranışlarınıza, sesinizin tonuna dikkat etmelisiniz: Kim olursanız olun, ister patron, ister genel müdür, isterse de müdür… Hiç bir çalışan hiç bir çalışanı dolaylı ya da direkt olarak ırkından ve dilinden dolayı aşağılayıcı, küçük düşürücü veya incitici şakalar, konuşmalar, imalar, espiriler, yapamaz. Yaparsa başları kanunla fena halde belaya girer.

Bu nedenle, geçenlerde FOX 29’un spiker muhabirlerinden Tom Burlington iş yerindeki çalışma arkadaşlarına vaaz vermeye kalkarken başı belaya giriverdi. Sohbetlerinde sıkça siyahları aşağılayıcı bir tabir olan Negro sözcüğünü kullanan Fox spikeri, en sonunda işinden uzaklaştırıldı. Şirket, bir anlamda bunu zorunluluktan yaptı. Eğer onlar uzaklaştırmazsa, densiz spikerin konuşmalarından incinen çalışanlar, şirket aleyhine tazminat davası açma hakkına sahip olacaklardı.

Fox’ 29’a 2004 yılında katılan Burlington daha önceden NBC-10 için çalışıyordu ve orada da konuşma ve yorumlarıyla farklı ırktan insanları psikolojik olarak taciz ettiği gerekçesiyle sorunlar yaşamıştı.

Dostları, spiker Burlington a Şu çeneni kapamayı bir türlü beceremedin be birader diye çıkışıyor..

WHDH’nin Gay haber spikeri raytingleri nasil silip süpürdü.

Amerikan televizyonları gayleri artık sadece show programları için renkli bir sima olarak değerlendirmekle yetinmiyor. Gaylar, ciddi haber programı spikerliği için de rağbet görüyorlar. Yani TV yöneticileri eskisi gibi Aman halkın gözünden düşerim ve rayting kaybederim korkusuyla gay spikerlerden uzak durmaya çalışmıyor. Onlar için önemli olan bir spikerin cinsel kimliği değil, nasıl bir spiker olduğu.

Bu nedenle de pek çok haber spikeri gay olduğunu rahatlıkla kamuoyuna açıklayabiliyor. Oldukça başarılı olan Gay haber spikerlerinden biri de Kanal 7 (WHDH) için çalışan ve neredeyse bu kanalın demirbaşı haline gelmiş Randy Price. Babacan tavırlarıyla seyircilerin sevgisini kazanan Price, halkın yanı sira patronları tarafindan da çok seviliyor. Kanalın yöneticilerinden Grace Stowell, O’nun genç kuşak gayler için çok iyi bir rol model olduğunu belirterek şöyle diyor: “Genç gayler için yetişkin bir gayi gerçek bir dünyada üstelik haberciliğin zirvesinde görmek onemli.“

Price’ın sunduğu gece 11 haberleri yerel televizyonların Mayıs ayı raytinglerini silip süpürdü (Genel toplamda ve 18-49 yaş

kategorisinden) ve bütün bir ay en tepede kaldı. Boston’un en saygı duyulan isimlerinden olan Price, hazırlayıp sunduğu haberlerde, gay, lezbiyen, biseksüel, travesti ve transeksüellerin hakları ve sorunlarını sıkça işlemekten de hiç çekinmiyor.

Rice, 30 yıldır birlikte olduğu erkek partneri Mark Steffen ile geçen Ocak ayında Boston’da sade bir törenle evlenmişti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

#navbar-iframe { height: 0px; }